Tudi v podjetju JUBHome d.o.o. smo presedlali iz CAD na BIM. Vse se je začelo z izdelavo konfiguratorja – orodja, ki bi nam pomagal izdelati delavniške risbe in popise JUBHome WALL sistema gradnje. Izbran je bil ponudnik KošorokGartner Arhitekti d.o.o., ki za osnovo kofiguratorja uporablja program Revit. Program sem že uporabljal za modeliranje strojnih inštalacij, zato sem ga želel
uporabiti tudi za izdelavo ponudb JUBHome BASE sistema.
JUBHome BASE in problematika
JUBHome BASE je sistem toplotne izolacije temeljne plošče – povezava. Izdelava ponudbe je do sedaj potekala tako, da smo tloris temeljne plošče prilagodili na naš raster in ga nato zapolnili z elementi. Najprej zložimo obodne elemente, ki definirajo rob izolacije temeljne plošče. »Bazenček« moramo nato napolniti še s spodnjimi in zgornjimi ploščami, ki se med seboj povezujejo preko čepaste vezi.
Dosedanj postopek je temeljil na risanju tlorisov v AutoCAD-u s pomočjo blokov, štetju elementov, izdelavi kosovnice, indeksiranju elementov, izvozu v Excel in izdelavi ponudbe.
Zaradi prednosti, ki nam jih omogočajo BIM programi z informacijami, ki jih lahko na posamezen element »obesimo«, sem želel postopek izdelave ponudbe poenostaviti in ga narediti bolj preglednega. Ideja je bila, da bi v Revitu izdelal družine, ki bi v sebi nosile vse potrebne informacije o materialu, dimenzijah, ceni, SAP šifri,… in nam s tem olajšale izdelavo ponudbe.
Postopek bo opisan na forumu po sledečem vrstnem redu:
[…] toplotno izolacijske temeljne plošče. Izdelava knjižnic in opis dosedanjega postopka je opisan tukaj. Z Dynamom smo želeli postopek še skrajšati. Razdeljen je na tri […]