Za potrebe predstavitev je včasih potrebno umestiti objekt ali skupino objektov kot fotomontažo na fotografijo lokacije. S takšnim primerom sem se ukvarjal danes. Z dronom je bil posnet sklop fotografij, ki so podlaga za izdelavo fotomontaž. Če v prostor umeščamo en objekt, je stvar dokaj enostavna, saj lahko objekt v Photoshop-u ‘lokalno’ prilagodimo na fotografijo in zadošča že približna pozicija kamere. Če pa na lokacijo umeščamo skupino objektov različnih velikosti, na različnih pozicijah in se nekateri stikajo z obstoječimi objekti, je natančna uskladitev pozicije in goriščne razdalje fotoaparata in kamere ključnega pomena.
Določitev koordinat posnetka
Sodobni pametni telefoni in fotoaparati zapišejo GPS koordinate v vsako posneto fotografijo. Do podatkov lahko dostopamo med drugim tako, da v Explorerju (Windows) z desnim gumbom kliknemo fotografijo > Properties > Details tab. Prikažejo se meta podatki, med katerimi so tudi GPS koordinate (slika 1).
GPS koordinate nam omogočajo, da v Revitu postavimo kamero v točko iz katere je bila posneta fotografija. Autocad omogoča vpis X in Y koordinat (ETRS89/TM ali Gauss-Kruger koordinatni sistem). GPS koordinate (Longitude/Latitude) je potrebno pretvoriti v izbran koordinatni sistem. Zelo uporabna spletna stran za te namene je GEOCONV. V referenčni elipsoid WGS84 vpišemo GPS podatke iz fotografije, tudi nadmorsko višino, če ta podatek obstaja. Stran vsebuje še veliko drugih zanimiv podatkov.
Rezultat pretvorbe so ETRS89/TM in Gauss-Kruger X, Y in Z koordinate (Slika 2).
Vnos točne pozicije v AutoCAD in Revit
AutoCAD
V Autocad-u odpremo geodetski posnetek in na približno lokacijo, iz katere je bila posneta fotografija, postavimo točko. Točki spremenimo X, Y in Z koordinate. Izberemo tiste, ki ustrezajo koordinatnemu sistemu geodetskega posnetka (npr. Gauss-Kruger). Točka se prestavi na pozicijo fotoaparata v trenutku, ko je bila posneta fotografija. Zaradi enostavnejšega lociranja točke v Revitu narišemo na primer krog s središčem v naši točki (Slika 3).
Revit
V Revit linkamo geodetski posnetek z dodano točko oz. ga Reload-amo, če je že umeščen na pravilni lokaciji v našem projektu. V tlorisu vstavimo kamero z izhodiščem v naši točki. Nov pogled ustrezno poimenujemo (npr. Fotomontaza1). Kamero lahko na pravilno višino premaknemo v pogledu ali prerezu (Slika 4). Pri tem upoštevamo:
- Postavimo se v prerez ali pogled, ki zajema kamero in kjer je vidna točka oz. linija, ki smo jo vstavili v geodetski posnetek (GPS koordinate).
- Za enostavnejšo referenco si lahko preko točke izrišemo referenčno ravnino.
- V Project Browserju izberemo našo kamero (pogled Fotomontaza1) > desni klik > Show Camera. V prerezu se nam prikaže naša kamera.
- Kamero prestavimo (Move) do naše točke.
Prenos goriščne razdalje iz fotoaparata na kamero
Kamero imamo sedaj v Revitu postavljeno na poziciji iz katere je bila posneta fotografija, vendar to še ni zadosti. Kameri moramo nastaviti še goriščno razdaljo, ki mora ustrezati goriščni razdalji objektiva, s katerim je bila posneta fotografija. Podatek o goriščni razdalji objektiva (Focal Length oz. Goriščna razdalja 35mm) dobimo na istem mestu kot GPS koordinate (Slika 5).
Privzeta goriščna razdalja kamere v Revitu je okoli 23,7mm. Ta razdalja je lahko izhodišče za ustrezno prilagoditev kamere. V Revitu nimamo možnosti numeričnega vnosa goriščne razdalje kamere, temveč imamo na razpolago samo vizualno referenco (slider), zato natančna nastavitev goriščne razdalje ni možna. Potrebno je kar nekaj preizkusov s prehajanjem iz Revita v Photoshop, da nastavimo vsaj približno pravilno perspektivo. Obstaja pa precej hitrejša možnost z uporabo dodatka Enscape. Enscape omogoča poljubno nastavitev goriščne razdalje kamere in prenos nastavljene kamere nazaj v Revit. Postopek je sledeč:
- V Revitu v zavihku Enscape izberemo željen pogled na pravilnih koordinatah (Fotomontaža1) in pritisnemo Start.
- Zavihek Enscape > Settings > General: nastavimo Field of View na željeno goriščnico.
- Pravilno nastavitev kamere moramo prenesti nazaj v Revit. To storimo tako, da v zavihku Enscape izberemo ‘Create View’. Enscape v Revitu ustvari nov pogled, ki popolnoma ustreza poziciji fotoaparata in goriščnici objektiva.
Nastavitev pravilne rotacije kamere.
Kamera je postavljena na točnih GPS koordinatah in goriščnica ustreza tisti iz objektiva. Vse kar nam še ostane je ustrezna rotacija kamere. Tu se je potrebno poigrati, preizkusiti par variant in izbrati najbližjo. To lahko naredimo v Revitu z uporabo Navigation Wheel > Look ukaza ali v Enscape-u s premikom miške v ustrezni smeri ter ponovnim generiranjem pogleda (Create View). Pogled z objekti v Revitu izvozimo kot sliko in ga v Photoshop-u prekrijemo preko fotografije. Po nekaj poskusih rotacije se pogled in fotografija popolnoma ujameta. V Revitu pogled zaklenemo in ga preimenujemo v končnega ter uporabljamo za izvažanje slik našega 3D modela v Photoshop.
Postopek se morda zdi zapleten, vendar v resnici ni tako. V procesu sem preizkusil več različnih variant, iskal možne rešitve po forumih in blogih ter na koncu sestavil skupek optimalnih procesov, ki pripeljejo do ene izmed možnih rešitev. Če poznate hitrejšo in enostavnejšo pot, vas prosim, da jo delite z nami.