Ljudje se že od pradavnine bojim stvari, ki jih ne poznamo oz. razumemo. Prav ta človeška lastnost preprečuje BIM-u da bi ogrel vsa inženirska srca že od vsega začetka.
Oče tehnologije, dr. Chuck Eastman je BIM definiral z opisom, kaj vse BIM NI, saj da bi zajel vsa področja in možnosti uporabe, bi za definicijo verjetno porabil kar vso knjigo. Tudi meni osebno je definiranje, kaj BIM NI namesto kaj BIM JE postalo najbolj domače. Saj BIM ni programska oprema, ni samo spremenjeno vodenje in načrtovanje projektov in tudi ni nadomestek za CAD. Ne, BIM je filozofija oz. miselni pristop k vsem aspektom projektov, ki imajo kot rezultat grajeno okolje. Tudi s to definicijo se ne morem približati dejstvu in ga približati inženirski in splošni javnosti.
Zame osebno, je najboljša primerjava z DNK.
BIM je za stavbe to, kar je DNK za človeka. Vsaka aktivnost v obdobju rasti je zabeležena v zaporedju kislin, ki na nek način že ob rojstvu določijo nagnjena k boleznim ali potenciala tveganja. Prav tako v fazi načrtovanja zapišemo kodni zapis objekta, kjer lahko identificiramo potencialna tveganja v prihodnosti oz. se ustrezno pripravimo na izvajanje obratovanja in vzdrževanja objekta. Ter ravno tako, ko celo življenje skrbimo za lastno zdravje in dobro počutje, tako tudi z nadgradnjo podatkov v BIM modelu skrbimo, da imamo vedno pri roki najbolj sveže podatke na podlagi katerih lahko sprejemamo optimalne odločitve.
Redko kdo je že videl kodo lastnega DNK, ampak kodo vaših BIM modelov je enostavno zapisati v IFC obliko.
To bi bila zelo široka definicija same filozofije oz tehnologije. Za inženirja bi to pomenilo, da s kreiranjem 3D inteligentnih gradnikov gradimo modele, ki ne samo lepo izgledajo, ampak nosijo vse potrebne informacije, da lahko element identificiramo, lociramo, kupimo, vzdržujemo in naročimo. In vse to je zbrano znotraj ene podatkovne baze, ki jo lahko beremo kot Excelovo tabelo ali pa vidimo kot 3D model v IFC pregledovalniku. Pri BIM-u ni omejitev. Lahko ustvarite BIM model mesta ali pa zgolj BIM model vašega stanovanja s podatki o stroških ogrevanja, kjer lahko spremljata spremembo skozi leta in pravočasno načrtujete obnovo fasade. Nihče si ne želi najprej imeti 30% povečanje stroška za ogrevanje in nato še stroška obnove fasade. V kolikor zaznate poslabšanje v porabi, lahko ta strošek aktivno načrtujete v naprej že več let.
Največje zmote, ki radi barvajo jabolka v oranžno in jih kličejo pomaranče so naslednje:
– BIM = Revit – torej če podjetje kupi Autodesk Revit, pomeni da je opremljena za BIM, da vse razume in da je s tem zgodba zaključena. S takšnim pristopom podjetje čaka boleče spoznanje, da je BIM neučinkovit in da je to nekaj, kaj ne bo uspešno še naslednjih 10 let. Pa ni tako. Podjetja, ki so sprejela BIM ko spremembo celotnega sistema dela, so danes že uspešna in izkoriščajo vedno več prednosti, ki jih BIM ponuja.
– BIM je 3D CAD, tako da vsak program, ki lahko naredit nekaj v 3D je BIM program. Drage dame in Gospodje, v BIMu stoji I ravno z namenom, da opozori na pomembno dejstvo. BIM niso 3D modeli s podatki, BIM so 3D modeli obogateni z informacijami, kjer so elementi pomensko povezani. Poskusite povleči okno izven zidu v BIM modelirniku in v 3D AutoCAD-u. 3D prostor s črtami odpušča vse, ampak BIM okolje pa ne, saj okno ne more obstajati brez zidu.
– BIM je novi trend, ki bo hitro zamrl, kakor diskete. BIM niso diskete ali CD-ji, BIM so namizni računalniki in bo postal ne samo normalnost ampak orodje, brez katerega ne bo moč načrtovati v prihodnosti.
– če imamo eno osebo, ki zna delati s programom je to dovolj. Vsi ostali bodo še vedno delali v CAD-u in z ročnimi skicami, ta »BIM oseba« pa bo vse samo prestavila v BIM prostor in je ok.
– če… seznam vseh če-jev je izredno dolg in prav je, da na tem mestu zaključim seznam in če vam je uspelo prebroditi preko prvih štirih točk, ste že na dobri poti. V kolikor pa ste še vedno nekje med zgoraj naštetim in si želite, da bo te digitalne more že enkrat konec in se boste zbudili nazaj v lagodno in sivo 2D CAD realnost imate zgolj 2 izbiri, ali se odločite za svojo paralelno realnost in vztrajate dokler ne zgubite še zadnjega posla, ali pa si priznate, da potrebujete pomoč in se obrnete na nekoga, ki vam bo z veseljem pomagal. In če berete ta blog, ste definitivno na pravi strani.
Prve runde je konec, z BIM-om še vedno stojiva v ringu, ravno prav ogreta.
Do naslednjič,